Po co HCP?

Home » Po co HCP?

Początkujący golfiści mogą czuć się zdezorientowani terminologią używaną przez golfistów i Kluby Golfowe. Postanowiliśmy przygotować mały słowniczek.

Co to jest HCP?

HCP jest to wyznacznik poziomu twoich umiejętności gry w golfa. Golf jako jedyny sport na świecie daje Ci możliwość mierzenia twojego aktualnego wtajemniczenia w tę grę.
Twój HCP jest zapisany w ogólnopolskim systemie Polskiego Związku Golfa. Wszyscy golfiści, którzy przynależą do klubu golfowego, są w takim systemie i posiadają HCP. Lista golfistów znajduje się na stronie internetowej PZG w zakładce “Członkowie PZG”.

Do czego jest mi potrzebne HCP?

To Ty decydujesz, czy chcesz mieć HCP. Po zdaniu egzaminu na Zieloną Kartę każdy golfista ma do wyboru dwa wyjścia. Po pierwsze, może poprzestać tylko na Zielonej Karcie i być graczem “wiecznie początkującym”. Wtedy owszem, może grać na polu golfowym dla przyjemności, ale nigdy nie zobaczy, czy staje się lepszy.
Druga opcja jest o wiele bardziej atrakcyjna. Zaraz po zdaniu egzaminu na Zieloną Kartę osoba taka może wstąpić do naszego klubu i automatycznie przyznany jej zostaje HCP 54. Dopiero wtedy zaczyna się prawdziwa zabawa – obniżanie handicapu, a co za tym idzie, udoskonalanie golfowych umiejętności!

Jak mogę obniżyć HCP?

Przystępując do klubu golfowego, dostajesz login i hasło z PZG. Dzięki temu możesz zalogować się na stronie PZG i obniżać swój HCP.
Powiedzmy, że poszedłeś na pole golfowe ze swoim kolegą. Po rundzie okazało się, że uzyskałeś bardzo dobry wynik. Co robisz po przyjściu do domu?

  1. Logujesz się
  2. Wybierasz pole, na którym grałeś
  3. Wpisujesz wyniki
  4. Wybierasz markera a system wysyła do niego wiadomość z prośbą o potwierdzenie zdarzenia.

Załatwione! System sam obliczy Ci nowy HCP.

Twój HCP może ulec zmianie także podczas turniejów golfowych.